ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کلان داده و وقايع و تحولاتي که روزانه در اطراف ما اتفاق مي افتند، براي بسياري از کسب وکارهاي کوچک نگران کننده هستند. در باور شرکت هاي کوچک، روبه رو شدن با اين هجمه اطلاعاتي مستلزم دستگاهي با توان پردازشي بسيار قوي است، درست مثل دستگاه بزرگي که در فيلم Billion Dollar Brain به نمايش گذاشته شده و روز و شب به کمک الگوريتم هاي پيچيده مشغول پردازش داده ها است. اما بهره برداري از کلان داده لزوما به اين شکل انجام نمي شود. کلان داده اقيانوسي از اطلاعات بالقوه و مفيد است و شما مي توانيد حتي با فرو بردن نوک انگشت خود در آن، از اين اطلاعات بهره مند شويد. تجزيه و تحليل کلان داده فرآيند بررسي مجموعه هاي بزرگ اطلاعاتي است که شامل انواع متنوعي از داده ها هستند و براي کشف الگوهاي پنهان، همبستگي ناشناخته، روند بازار، ترجيحات مشتري و ساير اطلاعات مفيد پيرامون کسب وکار به کار گرفته مي شوند.

کلان داده پنهان کسب وکار خود را کشف کنيد

کسب وکارهاي نوپا براي شروع، بهتر است نگاهي به کلان داده کسب وکار خود بيندازند و از نرم افزار هاي حسابداري شركت پگاه سيستم استفاده كنيد. اطلاعات بسيار زيادي که در بهبود عملکرد مفيد هستند در بطن کسب و کار نهفته است. اطلاعاتي که در قالب فايل هاي ديجيتال در رايانه هاي شخصي کارکنان مختلف ذخيره شده اند يا در پوشه هايي روي قفسه ها خاک مي خورند. براي مثال، يکي از مديران شرکت مي تواند با بررسي مقادير سود و زيان در ۵ سال گذشته، اطلاعات ارزشمندي در خصوص عملکرد کسب وکار شامل تغييرات در هزينه هاي عملياتي يا ميزان متوسط فروش به دست آورد. جمع آوري و بررسي اطلاعاتي که در سيستم هاي کامپيوتري انباشته شده اند اغلب شما را به سود بالقوه اي مي رساند. هر وسيله الکترونيکي که براي انجام کسب وکار خود از آن استفاده مي کنيد مي تواند مجموعه قابل توجهي از اطلاعات را در اختيار شما قرار دهد که به بهبود عملکرد کسب و کارتان کمک خواهد کرد. اغلب اين ابزارهاي الکترونيک، اطلاعاتي را در خود ذخيره مي کنند. به عنوان نمونه يک سيستم تلفني مدرن منبعي طلايي از داده هايي در خصوص خدمات مشتريان است، نظير ميانگين تماس هاي فروش انجام شده از سوي تيم فروش، دفعات و بازه هاي زماني ارتباط با مشتريان و حتي اطلاعات بسياري ساده از قبيل زمان پاسخ گويي به تماس هاي تلفني.

اما داده ها اغلب به تنهايي بي فايده هستند. داده ها براي تبديل شدن به اطلاعات ارزشمند بايد پالايش شوند. جمع آوري و تحليل داده ها هم مستلزم اتخاذ استراتژي هاي منحصربه فردي است تا در نهايت اطلاعات صحيحي توليد و به اشتراک گذاشته شود. اين فرآيند معمولا با پرسش هاي رئيس آغاز مي شود: «مي خواهيم کارکنان چه بدانند؟ به اين منظور، داده هاي موجود چه کمکي به من خواهند کرد؟ اين داده ها را از کجا پيدا کنم؟» با اين حال، با وجود موقعيت هايي که دنياي کسب وکار اين روزها با آن مواجه است، آيا رئيس شما مي داند چه چيزي ممکن و واقع بينانه است؟ به گفته کارلي فيورينا، رئيس پيشين شرکت HP، هدف تبديل داده به اطلاعات و سپس تبديل اطلاعات به بينش است. به منظور تاثيرگذاري هرچه بيشتر، هر شرکتي به يک مدير ارشد نياز دارد تا مسووليت مديريت داده را بر عهده بگيرد. همان طور که قبلا اشاره شده است اين فرد لزوما نبايد يک متخصص فناوري باشد؛ فردي که بتواند اهميت داده ها را در رشد کسب وکار درک کند و در بخشي از وظايف خود مسووليت نظارت بر جمع آوري، امنيت، تحليل و توزيع اطلاعات به واحدهاي مختلف را بر عهده بگيرد.

استفاده از کلان داده در کسب وکارهاي کوچک

اما به نظر شما بهره برداري از کلان داده چه مزايايي براي کسب وکارهاي کوچک دارد؟ ما در عصر کلان داده زندگي مي کنيم و خواه يا ناخواه در گسترش آن نقش داريم. شرکت هاي کوچک نبايد تصور کنند قادر خواهند بود در فرآيند پيشبرد کسب وکار، کلان داده را به راحتي ناديده بگيرند. اگر شرکت شما بخشي از يک زنجيره تامين است پس شک نکنيد که شرکت هاي بزرگي که کالاو خدمات به آنها ارائه مي کنيد از رويکردهاي تحليلي براي بررسي عملکرد گذشته و فعلي خود و رقبايشان (و البته کسب وکار شما) استفاده مي کنند، بنابراين اگر به اين نتيجه رسيده ايد که کلان داده از سوي ديگران براي تجزيه و تحليل کسب وکار شما به کار گرفته مي شود، پس بهتر است حتي برخلاف ميل باطني تان انجام تجزيه و تحليل هاي مشابه در خصوص وضعيت کسب وکارتان را شروع کنيد. اين کار نسبتا آسان است.

به عنوان يک مثال ابتدايي مي توان به جست وجوي سريع شبکه هاي اجتماعي اشاره کرد که مي تواند تصويري کلي از نگرش ها نسبت به کسب وکار و نحوه مقايسه قيمت ها و خدمات شما با رقبا را در اختيارتان قرار دهد. Google Analytics نيز يکي ديگر از ابزار هايي است که از زمان، مکان و چگونگي تعامل مخاطبان با وب سايت تان خبر مي دهد.در تئوري، استفاده از کلان داده براي کسب وکارها ساده به نظر مي رسد. براي يک شرکت بزرگ چالش پردازش داده ها از ميان ميليون ها تراکنش با هدف دست يافتن به نگرش هايي کاربردي امري پيچيده است. يک شرکت کوچک در بازه زماني کوتاه تري به اطلاعات مشابه دست پيدا مي کند. هنگامي که نسبت به استفاده از رويکردهاي تجزيه و تحليل اطلاعات – که اغلب تحت عنوان هوش کسب وکار شناخته مي‎شود- تصميم گرفتيد، خيلي زود به توان بالقوه آن در کمک به بهبود عملکرد کسب وکارتان پي خواهيد برد. امروزه در عصر اطلاعات، کلان داده فرصت هاي بزرگي را حتي در اختيار شرکت ها و کسب وکارهاي کوچک قرار مي دهد.

 

منبع: دنياي اقتصاد

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)