ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

 

شاید برای کسانی که با نام استارتاپ آشنایی اندک یا مختصری دارند، جالب باشد که بدانند تنها داشتن چندين نرم افزار حسابداري ويژه شركت هاي كوچك و نوپاي شركت پگاه سيستم يا ديگر نرم افزار هاي مديريت كيفيت كافي نيست و برای شروع یک استارتاپ از چند مرحله باید گذشت.
امیر محسنی، عضو اتاق بازرگانی تهران در رابطه با سیر فعالیت های یک استارتاپ می گوید: برای راه اندازی یک استارتاپ موفق به سه عامل نیاز است: 1. ایده مناسب. 2. افراد مناسب. 3. سرمایه هرچه کمتر. و جالب اينكه اکثر استارتاپ ها به دلیل مطلوب نبودن یکی از این سه جزء شکست می خورند.


راهی تازه بیابید


وی در توضیح ایده به عنوان جزئی از مراحل شروع یک استارتاپ می گوید: برای شروع یک استارتاپ نیازی به ایده موفق ندارید. راه پول درآوردن استارتاپ این است که به مردم فناوری ارائه کند، بهتر از چیزی که هم اکنون دارند. قاعده کار این است: نگاه کنید به کاری که مردم سعی دارند انجام دهند و راهی برای انجام دادن آن به شیوه ای غیر از آنچه وجود دارد، پیدا کنید.


پیدا کردن افراد مناسب


این عضو اتاق بازرگانی توضیح می دهد: مساله مهم تر از یافتن ایده، انتخاب افرادی برای اجرای آن است. افراد مناسب می توانند ایده های بد را به نتیجه برسانند اما ایده های خوب نمی توانند افراد را به نتیجه برسانند. منظور از افراد مناسب یافتن کسانی است که کارشان را جدی بگیرند، کسانی که کار را خوب انجام دهند در سطح حرفه ای و وسواس گونه. معنای دقیق فرد مناسب به هر شغل خاص بستگی دارد، برای مثال برای یک طراح، وقتی چیزی دو میلی متر سر جایش نیست، احساس بدی پیدا می کند، یا هکری که به جای خوابیدن و رها کردن یک حفره امنیتی تا ساعت 4 صبح روی آن کار می کند، یا بازاریابی که با شنیدن جواب نه، دست بردار نباشد. تصادفی نیست که استارتاپ ها از محیط های دانشگاهی شروع می کنند چون در آنجا می توانند افراد باهوش را پیدا کنند. بهتر است پایه گذاران استارتاپ بین دو تا چهار نفر باشند. شروع کردن کار تنها با یک نفر یا نفرات بسیار مشکل است. در استارتاپ های فناوری که اکثر استارتاپ ها از این نوع هستند، پایه گذاران باید افراد فنی باشند. افراد صرفا تجاری مناسب نیستند چون آنها از فناوری چیزی نمی دانند و گزینه های موجود را نمی شناسند.


از سرمایه گذاران پول بگیرید


وی با اشاره به نقش سرمایه در استارتاپ ها نیز می گوید: برای اجرای ایده به پول نیاز دارید. برخی از استارتاپ ها خودکفا هستند. به این منظور باید به عنوان یک شرکت مشاوره شروع کنید و پس از آن به شرکت تولیدی تبدیل شوید که کار آسانی نیست. بنابراین بهتر است از سرمایه گذاران پول بگیرید. از نظر مالی یک استارتاپ شبیه رد یا قبول شدن در یک واحد درسی است. راه رسیدن به ثروت از یک استارتاپ این است که شانس موفقیت آن را به حداکثر برسانید، نه اینکه سود سهام آن را به حداکثر برسانید. نخستین چیزی که در تامین سرمایه باید بدانید، به دست آوردن مقداری پول برای پرداخت هزینه های توسعه نمونه اولیه تان است. به این پول سرمایه بذر می گویند. از آن جا که پول زیادی برای این کار لازم نیست، تامین آن نسبتا آسان است. در این مرحله سرمایه گذاران انتظار یک طرح تجاری دقیق را از شما ندارند.
این سرمایه از سوی افراد ثروتمندی که اغلب خودشان از راه فناوری و تجارت ثروتمند شده اند، تامین می شود. دسته دوم کسانی که می توانند یک استارتاپ را تامین مالی کنند، شرکت های سرمایه گذاری هستند اما این شرکت ها معمولا با تامل و کندی تصمیم می گیرند. روند جذب سرمایه از این شرکت ها کار بزرگ تری است و مبلغ آن هم بیشتر است. گاهی آنها مایل هستند مدیر مورد نظر خود را در استارتاپ منصوب کنند.


اثرگذار کردن استارتاپ با ارائه مدل
 

امیر محسنی، فعال اقتصادی با تاکید بر نقش مهم مدل در ارائه استارتاپ می گوید: سرعت در راه اندازی استارتاپ اهمیت بسیاری دارد اما سرعت در راه اندازی استارتاپ بدون ارائه یک مدل اثرگذار بدون نتیجه است و جز اینکه هزینه و وقت برای آن صرف شده است، هیچ فایده ای برای سرمایه گذاران آن ندارد. به همین دلیل باید در ارائه مدلی که بتوان آن را به پول و درآمد تبدیل کرد، دقت فراوان کرد. وقتی شما مدلی برای استارتاپ تان طراحی کرده اید، باید بتوانید در یک دقیقه اول از ارائه آن به سرمایه گذاران به خوبی برآیید. این یک دقیقه، دقیقه ای طلایی برای جلب نظر سرمایه گذاران محسوب می شود.
از سرمایه گذاران پول بگیرید، بهتر است قبل از این وارد سمیناری شبیه سمیناری که می خواهید مدل خود را معرفی کنید، شوید. این یک دقیقه طلایی را بارها و بارها تمرین کنید تا بهترین روش را برای ارائه آن بیابید.
این معرفی چنین بیان می شود.

 


5-10 ثانیه: معرفی اولیه از خودتان به صورت کوتاه
10-20 ثانیه: مشکل چیست و چه کسانی از این مشکل رنج می برند؟
10-20 ثانیه: چطور می خواهید این مشکل را حل کنید؟ چرا فکر می کنید راه حل شما بهتر از بقیه است؟
5-10 ثانیه: به چه کسی برای انجام آن نیاز دارید؟
عضو اتاق بازرگانی تهران در پایان می گوید: چند نکته مهم می تواند شما را در ارائه بهتر یاری دهد: 1. نامی به ایده خود اختصاص دهید تا در زمان رای دادن در یاد رای دهندگان مانده باشید. 2. قابل فهم صحبت کنید و تا جای ممکن به جای برشمردن فهرست وار مسائل یک داستان کوتاه تعریف کرده یا از قبل تحقیق کنید و اطلاعات دقیقی مانند آمار منطقی ارائه دهید.


منبع: صادقیم
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)