ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

 

بررسي روند تاثير استرس و اضطراب بر روي عملكرد كاري كاركنان را مخصوصا براي مديران شركتهاي كوچك و نوپا انتخاب كرده ايم چراكه شركتهاي نوپا در ابتداي راهشان، بيش از آنها كه كسب و كارشان جايگاه ثابتي دارد و به درآمدزايي و سوددهي رسيده، دچار استرس مي شوند و اين استرس را به ديگران هم منتقل ميكنند. اين اتفاق به هرحال مي افتد حتي اگر شما به عنوان مدير و سرمايه گذار از بهترين نرم افزار هاي حسابداري يا مديريت كيفيت يا نرم افزار هاي مدريت ارتباط با مشتري استفاده كرده باشيد.
در دهه های اخیر، رقابت روبه رشدی در مقیاس جهانی، بین مذاهب، ملتها و بنگاههای اقتصادی كسب و كار بوجود آمده است. جهانی شدن بزرگترین دغدغه زمان ماست و دست بشر را برای ابداعات و خلاقیتهای بشری آزاد می گذارد. برای پیشقدم بودن و باقی ماندن در صحنه تجارت و رقابت لازم است با تقاضاهای گوناگون مشتری و بازار سازگار بود. ظاهرا به نظر می رسد باید بین رشد اقتصادی و سود و نفع تجاری و یا خارج شدن از صحنه فعالیت اقتصادی یكی را انتخاب كرد. انتخاب اول یعنی رشد و بقای اقتصادی غالبا متوجه بنگاههای اقتصادی بزرگتر است تا بدین ترتیب ساختار درونی خود را با كاهش نیروی كار دگرگون سازند.
هزینه های اقتصادی ناشی از غیبت كارمندان از محل كار و یا بازنشستگی های زود هنگام باعث شده تا در گوشه و كنار جهان تلاش وسیعی برای شناخت مسایل و مشكلات كاری و اتخاذ راهكارهایی برای پیشگیری از ایجاد استرس صورت گیرد و حتی نمونه های عملی از این فاكتورهای موفقیت آمیز جمع آوری شود كه بسیاری از این یافته های جدید علمی از طریق سازمانهای مختلف بین المللی از قبیل سازمان بهداشت جهانی، سازمان بین المللی كار، اتحادیه اروپا و موسسات ملی ایمنی و بهداشت حرفه ای در سراسر جهان قابل دسترسی است.
شواهد خوبی وجود دارد كه موید این مطلب است كه استرس به شیوه های گوناگون برروی شمار زیادی از افراد خصوصا افراد آسیب پذیر تاثیر جدی می گذارد.
برخی از اطلاعات چگونگی عملكرد استرس را برروی افراد مختلف بصورت تكی و انفرادی و یا بصورت گروهی و تحت شرایط ویژه نشان میدهد.
اطلاعات زیادی پیرامون عوامل و شرایط ایجاد كننده استرس بدست آمده است كه برخی از این عوامل قابل كنترل و برخی دیگر كاهش پذیرند. شواهد تجربی نشان داده اند كه استرس تنها برروی فرد اثر نمیگذارد بلكه با شدت بیشتری و با هزینه های گزاف تری برروی كل جامعه یا شركت و كارگاه تاثیر منفی دارد.
ابزارهای متعدد و قابل دسترس برای مدیریت استرس وجود دارد اما باید شرایط كاری آن ها فراهم باشد و از آنجاكه غالب بنگاههای اقتصادی كوچك هستند لذا لازم است از طریق خدمات بازرسی كار، اتحادیه های صنفی، هیاتها و گروهها و شبكه های بومی و محلی حمایت و پشتیبانی شوند. به اين معنا كه مشاركت كارگران، كارمندان و مديران مياني و مسئولیت پذیری مدیریت دو عامل مهم در تمام مراحل مدیریت استرس است.
نمونه های عملی و موفقیت آمیز زیادی بدست آمده كه به شرح برخی فاكتورهای مفید شرایط كاری می پردازد و در ارتقاء سطح آگاهی عمومی و انتقال پیام امیدواری برای افرادی كه از اوضاع نابسامان كاری خود رنج می برند، نقش موثر داشته است.
تجارب زیادی نشان می دهد كه طی سالهای آتی، تحصیلات برای ایجاد دانش واقعی كافی نیست. لذا برنامه های آموزشی باید از ابتدا شامل مفاهیم و استراتژی های قوی و محكم باشند، نظیر تدابیر لازم برای بالا بردن سطح قابلیتهای افراد طی آموزشهای بلند مدت، آموزش چگونگی حفظ سلامت و بهداشت جسمی و روانی كارگر، ایمنی در كار و نحوه برخورد و رویارویی مناسبتر و بهتر با استرس.


حقایق كلیدی و اصلی استرسی


درحال حاضر استرسهای شغلی، دومین مسئله مهم در بهداشت حرفه ای محسوب می شوند كه بر روی 28 % از كاركنان یعنی 40 میلیون نفر از مردم اتحادیه اروپا اثر گذاشته است! تعداد افرادی كه از شرایط توام با استرس محیطهای كاری خود رنج می برند، نسبت به سال 1990 دو برابر شده و برآورد شده كه هزینه های اتلاف وقت و هزینه های بهداشتی مرتبط با موضوع استرس در اتحادیه اروپا، بیش از 20 میلیون یورو است.
جدا از اثرات منفی اقتصادی، نباید از هزینه های انسانی مربوط به خطرات فیزیولوژیكی مرتبط با كار غافل شد، خطراتی كه به گونه های متفاوت برروی سلامتی فیزیكی و فیزیولوژیكی افراد تاثیر منفی میگذارد اعم از ناراحتیها و بیماریهای گوارشی و قلبی و عروقی یا مشكلات بهداشت روانی افراد.


منبع: صادقیم
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)