ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

 

نوشتن طرح کسب و کار یک گام ضروری برای شروع هر کسب و کار جدید است. اگر قصد دارید تجارت جدیدی ایجاد کنید و یا می خواهید ابعاد جدیدی به کار خود اضافه کنید داشتن یک طرح کسب و کار ضروری است. طرح کسب و کار به سرمایه گذاران و همککاران شما در طرح اجازه می دهد که با هدف و برنامه کاری شما آشنا شوند. اما نوشتن طرح کسب و کار همواره یکی از دغدغه های طراحان تجارت و کارآفرینان بوده است. بنابراين اگر تازه قدم به عرصه توليد محصول يا خدمات گذاشته ايد و طرح كسب و كارتان هنوز قطعي نشده، پيشنهاد ما را براي اين كار بخوانيد:

۱- به ضعف های دیگر کسب و کارها نگاه کنید


زمانی که قصد دارید ایده های کسب و کار خود را عملی کنید باید به خوبی به رقبا نگاه کنید و ببینید که آنها در زمینه ارائه چه خدمتی ضعیف عمل کرده اند، کدام وجه از محصولشان دچار ضعف بوده و در چه مرحله ای از کار خود دچار ضعف شده اند. با درس گرفتن از رقبا و تاکید بر پوشاندن نقاط ضعف انها می توانید طرح کسب و کار خود را به یک طرح تجاری ممتاز و نمونه تبدیل کنید.


۲- از آمار دقیق و جامع استفاده کنید


وقتی یک کسب و کار جدید و تازه کار طرح کسب و کار خود را به سرمایه گذاران ارائه می دهد، سرمایه گذار به دنبال آمارهای دقیق و مستند می گردد که پشتوانه فرض ها و برنامه های اقتصادی شما در طرح باشند. آمار شما برای تعداد مشتریان، سود خالص و درآمد کلی از کجا ناشی می شود؟ در نظر گرفتن اين مسائل شايد شما را به موفقيتي تضميني نرساند، اما بدون شك از بسياري از شكستها دور خواهد كرد.


۳- برنامه ای خلاصه و دقیق بنویسید


مدیران و سرمایه گذاران وقت و حوصله خواندن ۲۰ صفحه برنامه تجاری را ندارند! به جای نوشتن مقدمه های طولانی و خسته کننده پیرامون شرایط جامعه و روند بازار و …از یک مقدمه خلاصه و واضح استفاده کنید و سریع به سراغ اصل مطلب بروید! چه کاری انجام می دهید؟ چه درآمد و هزینه هایی دارید؟ خواننده به دنبال این اطلاعات طرح شما را می خواند و شما هم به مقصود ميرسيد.


۴- تنها کار نکنید


کمک بگیرید. از تجارب دیگر دوستان و همکاران خود استفاده کنید، آنهایی که قبلا در حوزه کاری شما طرح تجاری نوشته اند را برای کمک پیدا کنید. نظرات و توصیه های آنها را بپرسید. استفاده از کمک دیگران طرح شما را کامل تر و بی نقص تر خواهد کرد.


۵- داستان بگویید


اکثر سرمایه گذاران به دنبال این هستند که داستان صاحبان کسب و کار و چرایی کار آنان را بدانند. چه چیزی آنها را به کار واداشته؟ چرا الان اقدام کرده اند؟ با استفاده از داستان آنها با شما همراه می شوند و به هدف شما ایمان می آورند. یاد بگیرید چگونه داستان بگویید و از این هنر برای موثر تر کردن طرح کسب و کار خود استفاده کنید.


۶- اطلاعات لازم را جمع آوری کنید


نباید بعد از پایان مطالعه طرح کسب و کار شما، خواننده به اطلاعات بیشتری نیاز پیدا کند. مطمئن شوید که تمام اطلاعات لازم (اعم از شناخت بازار و آمار آن، هزینه ها و درآمدها، تکنولوژی و …) در طرح آمده اند.


۷- از دیگران بخواهید آن را بخوانند


انیشتین جمله معروفي دارد كه می گوید «اگر نمی توانی چیزی را به آسانی توضیح دهی، پس آن را به خوبی نمی فهمی» شما باید طرح را به کسی ارائه دهید که مثل شما تمام نکات کسب و کار شما را نمی داند. پس باید او هم طرح را به راحتی بفهمد. از دیگرانی که در کسب و کار شما نیستند و مثل شما متخصص نیستند بخواهید طرح شما را بخوانند و نظرات آنها را جویا شوید. آیا طرح را فهمیده اند؟ همیشه یک ذهن تازه و خارج از موضوع می تواند مفید واقع شود.

۸- منبع پول در آوردن را مشخص کنید


در جهان کسب و کار برای صاحبان سرمایه فقط یک چیز مهم است: پول! باید به آنها بفهمانید که پول آنها کجا خرج می شود (منابع هزینه) و اینکه طرح شما کجا و چگونه کسب درآمد می کند(منابع درآمدی). فراموش نکنید که طرح کسب و کاری ک در آن درآمدی کسب نشود ذره ای ارزش ندارد.


۹- بازار هدف خود را مشخص کنید


عمده کسب و کارهای امروزی با مشتریان عمومی از میان مردم سر و کار دارند. باید مخاطبان بالقوه و بالفعل خود را مشخص کنند. باید مشخص کنید کدام بخش از بازار هدف کار شما است. چه سهمی از بازار را در نظر دارید و با استفاده از چه کانال رسانه ای و تبلیغاتی قصد دارید به انها دست پیدا کنید. انجام بخش بندی و قسمت بندی بازار باعث موجه شدن طرح کسب و کار شما می شود.


۱۰- واقع نگر باشید


رویاپردازی و داشتن انگیزه های بالا و اهداف عالی در دادن انگیزه به شما همیشه مفید است اما جهان واقعی کسب و کار نیاز دارد که شما به صورتی منطقی به آن نگاه کنید. داده های واقعی را ببینید. سهمی منطقی از بازار برای خود در نظر بگیرید؛ شرایط اقتصادی جامعه و مسائلي مثل رکود و کاهش درآمد مردم را فراموش نکنید، رقبا و توان آنها را در نظر بگیرید و بعد طرح تان را بنويسيد. هیچ چیز بیشتر از اعداد غیرواقعی باعث دلزده شدن سرمایه گذار از طرح کسب و کار شما نمی شود.


منبع: صادقیم
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)