ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

 

کارآفرین مارک کوبان، متولد سال ۱۹۵۸ در پیتسبورگ، ریسک ورود به چندین کسب‌ و کار متنوع را به جان خرید. او ثروت خود را از طریق فروش شرکت ‌های مایکرو سالوشن (MicroSolutions) و برود کست (Broadcast.com) که تازه راه‌ اندازی شده‌ بودند، در دهه‌‌ی ۱۹۹۰ به‌ دست آورد و با را ه‌اندازی اپلیکشین شبکه‌های اجتماعی به نام سایبر داست (Cyber Dust) در سال ۲۰۱۴ در میان بهترین ‌های فناوری باقی مانده ‌است. آنچه در ادامه مي خوانيد، بخشي از تجربيات و توصيه هاي اوست به عنوان يك كارآفرين كه به صاحبان شركت هاي كوچك و نوپا ارائه ميكند.


زمان ارزشمندتر از پول است


کوبان ميگويد: تاثیری که استفاده‌ عاقلانه ‌تر از زمان‌تان بر زندگی و موفقیت ‌تان خواهد گذاشت، در مقایسه با هر مقدار پولی که دارید، به مراتب بیشتر است.
این ورد زبان همه کارآفرینان است. آنها برای کسب‌ و کار شان به حدی کار می‌ کنند که گاهی اوقات در طول روز زمان کافی برای انجام چیزهایی که دوست دارند، وجود ندارد. اما آنها این شیوه را دوست دارند! هنگامی که مبادله‌ زمان در ازای پول را متوقف کنید، ارزش کارتان خیلی بیشتر می ‌شود و نهایتا موفق ‌تر خواهید بود.


کوبان چگونه آغاز به كار كرد؟


او نخستین شرکت خود، توزیع نرم افزار MicroSolutions را زمانی راه انداخت که ۲۵ ساله بود و هیچ پولی نداشت. پس از آن که شرکتش نسبتا موفق شد، منشی اش اختلاس کرد و با ۸۳۰۰۰ دلار از ۸۵.۰۰۰ دلار دارایی شرکت گریخت! خودش مي گويد: به جای تسلیم شدن و امتحان کردن چیز دیگری، به طور خستگی ‌ناپذیری نرم ‌افزار کامپیوتر و برنامه نویسی خواندم تا از رقیبانم پیشی بگیرم. او در نهایت به جایی رسید که MicroSolutions را در سال ۱۹۹۰به H&R Block به مبلغ ۶ میلیون دلار فروخت.


متمرکز بمانید و خودتان را باور کنید


همیشه موقعیت‌هایی پیش خواهد آمد که به خودتان شک کنید، اما آنها باید معدود و در فواصل زمانی دور از هم رخ بدهند. داشتن کمی باریک‌بینی می‌تواند برای کارآفرینان بسیار مفید باشد، البته تا زمانی که به نقطه‌ی درستی نگاه کنید.


فناوری در مقابل کسب ‌و کار

اعتیاد بیش از حدی به فناوری وجود دارد و به اندازه‌ کافی به کسب ‌و کار واقعی که پشت فناوری ‌ها وجود دارد، توجه نمی ‌شود. به کسب ‌و کار و مردم بیشتر توجه کنید تا بتوانید از کنار سر و صدا و همهمه ‌ای که محصولات ایجاد می ‌کنند، به راحتی بگذرید. شما هم فناوری و هم کسب ‌و کار را برای داستان موفقیت نیاز دارید.


خوب رفتار کردن با مردم، ارزش اش را دارد


موفق بودن نه تنها مستلزم توانایی کنار آمدن با مردم است، ‌بلکه باید بتوانید به آنها محبت هم بکنید. زمانی که کمیته‌ی برگزاری جشن روز سنت پاتریک در دالاس، در پی کنار کشیدن بزرگ ‌ترین حامی ‌اش در سال ۲۰۱۲، رویداد را تقریبا کنسل کرد، کوبان۴۰هزار دلار اهدا کرد تا این رویداد پابرجا باقی بماند. او ۲۵هزار دلار دیگر نیز به صندوق این کمیته برای مدارس محلی کمک کرد.


اگر زمانی را برای تفریح و لذت کنار نمی ‌گذارید، کارتان متحمل آسیب خواهد شد


البته قابل درک است اگر شما یک کارآفرین تازه کار هستید و برای گسترش و بهبود کسب ‌و کارتان، از رفتن به تعطیلات صرف نظر می‌ کنید – کوبان می‌گوید که از زمان شروع، هفت سال بدون گذراندن تعطیلات کار کرد – اما شما راهی برای تمدد اعصاب نیاز دارید، در غیر این صورت از توانایی کامل ‌تان استفاده نخواهید کرد.
کوبان می ‌گوید: میهمانی رفتن که برای او همیشه جای خود را دارد، اما هنوز هم دوست دارد تقریبا هر هفته با شرکت در بازی ‌های تفریحی بسکتبال تمدد اعصاب کند.


همیشه برای چیزهای غیرمترقبه آماده باشید


کوبان می‌ گوید: این در واقع شکلی از آماده‌ سازی است برای فهمیدن این‌که چیزهایی وجود دارند که شما هرگز متوجه رخ دادن‌شان نخواهید شد. با درک این موضوع، هنگامی که حوادث، دگرگونی غیرمترقبه ‌ای ایجاد می ‌کنند شوکه نمی‌ شوید و بدون فکر عمل نمی‌کنید و سپس از فرصتی استفاده می‌ کنید که دیگران آن را نادیده می ‌گیرند.


سخت ‌تر و دقیق‌ تر از اغلب مردم کار کنید


سخت ‌تر و دقیق ‌تر از غالب افراد فعال در کسب‌ و ‌کار عمل کنید به خصوص كه بسیاری از مردم می‌ خواهند از راه میان‌ بر به موفقیت برسند. هرچه بیش‌تر تلاش کنید، موفق ‌تر خواهید بود. این در واقع یک معادله بسیار ساده است.


مشتری، مالک شماست


به گونه ‌ای با مشتریان‌تان رفتار کنید که انگار آنها مالک شما هستند. زیرا آنها واقعا مالک شما هستند! شما بدون دوره عمر مشتری کسب ‌و کاری نخواهید داشت. مهم نیست که چه میزان موفقیت داشته باشید، بدون خدمات‌رسانی به مشتریان از تمام توانایی بالقوه‌ تان سود نخواهید جست.


آرمان ‌هایی که به مرحله‌ عمل نمی ‌رسند، بی‌ معنا هستند


کوبان معتقد است هر کسی با رویاهای ‌اش می ‌تواند موفق شود اما موضوع این است که بیشتر مردم اهدافی فراتر از توانایی خود دارند.
او می‌نویسد: وقتی ناگهان به خودم می‌ آیم و می ‌بینم در حال خیال‌ بافی هستم که فلان کار و فلان هدف را به انجام خواهم رساند، همیشه سعی می ‌کنم از خواب بیدار شوم و از خودم می‌ پرسم که چگونه باید خودم را از جایی که هستم برسانم به جایی که می‌ خواهم بروم.


برای رسیدن به موفقیت فقط یک بار باید برنده شوید


زیبایی موفقیت این است که مهم نیست چند بار شکست خورده ‌اید، شما فقط باید یک بار کار درست را انجام بدهید، فرقی هم نمی‌ کند که این موفقیت پیدا کردن دختر رویاهای ‌تان باشد، کار مناسب باشد یا موفقیت ‌های مالی.


منبع: صادقیم
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)