ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

امروزه ثابت شده که افراد جامعه تمایل دارند شغلی را انتخاب کنند که با شخصیت ایشان همخوانی داشته باشد. مسير شركت هاي تجاري بزرگ دنيا هم به اين گونه است كه افراد را بر اساس شخصيت و روحياتشان در شغل و پست مناسب مي گذارند. آنچه در ادامه مي آيد، الگویی برای انتخاب شغل براساس شخصیت افراد است و شايد حسابداراني باشند كه بتوانند با استفاده از اين الگو، مسير كاري شان را زودتر و راحت تر انتخاب كنند.


شخصیت واقع گرا


افراد واقع گرا دوست دارند عملگرا باشند و بیشتر با ابزار و ماشین آلات کار کنند. به طور کلی علاقه مند شغل هایی هستند که قدرت بدنی لازم دارد و از برخورد با اشخاص و برقراری ارتباط کلامی اجتناب می کنند. مانند مهندسین، قالیبافان، نقاش ها، تعمیرکار خودرو ها و ماشین آلات.


شخصیت جست و جو گرا


این افراد جست و جوگر بوده و تمایل به کنجکاوی دارند. به دنبال تجزیه و تحلیل موقعیت ها هستند و بیشتر به کارهایی که نیاز به فکر کردن، فهمیدن و درک کردن دارد علاقه مند هستند و از تسلط جویی نسبت به سایر افراد دوری می کنند که این افراد بیشتر درون گرا هستند تا برون گرا. مانند پزشکان، زیست شناسان و رادیوگراف ها.


شخصیت اجتماعی


این افراد دارای روحیه صمیمی و مددکار هستند. برای ارتباط بین فردی مهارت خاصی دارند و دوست دارند به دیگران آموزش دهند و به ایشان کمک کنند. مانند معلمان، مشاورها، پرستاران و مددکاران اجتماعی.


شخصیت هنری


این افراد اهل هنر و هنرمندی و بیشتر درون گرا هستند. دوست دارند آن چه را که در ذهن دارند با خلق یا ایجاد هنرشان نشان دهند و علاقه به بروز احساسات دارند. مانند هنر پیشه ها، عکاسان، نوازنده ها و روزنامه نگاران.


شخصیت متهور


این گونه افراد طالب شهرت و بدنبال سلطه جویی و کنترل دیگران هستند و با ماشین و لباس قدرتمندتر به نظر آیند. مانند مدیریت اجرایی، وکالت، فروشندگی و سیاستمداران.


شخصیت سنتی


مشخصه این افراد شامل مرتب و منظم کردن اشیاء، دقت بالا و نظم دادن به امور خود، ارائه گزارشات دقیق و بایگانی منظم می شود. مانند حسابداران، مشاوران مالی،متخصصین پردازش اطلاعات و منشی ها.
پس با توجه به موارد فوق به این نتیجه می رسیم که باید بدانیم آیا شخصییت ما با رشته کاری ما همخوانی دارد؟ به طور کلی سازمان ها و شرکت ها برای مرتفع نمودن مسائل و مشکلات خود افراد متخصص را بکار می گیرند. یک حسابدار باید خود و نیازهای رشته خود را بشناسد. باید بداند کارفرما چه نیازی دارد و چگونه می توان به او کمک کرد.
با اين تفاسير شخصیت سنتی برای امور حساب داری و مشاور مالی برترین گزینه است با اين حال، تك تك افراد هستند كه با توجه به روحيات و علاقه مندي هايشان تصميم مي گيرند در كدام پست سازماني قرار بگيرند.


نويسنده: رضابهروزی
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)