ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اگرچه وجود نرم افزارهاي گوناگون حسابداري، از جمله نرم افزارهاي طراحي شده در شركت پگاه سيستم اين شغل را براي حسابداران اندكي آسان كرده اما هنوز هم نيروي انساني در اين شغل، نقش ويژه و مهمي را ايفا ميكند. گاهي نيز حسابداران اشتباهاتي ميكنند كه مجبورند از شركتي به شركت ديگر بروند و همين مساله، نقطه ضعف كاري شان مي شود. آنچه در ادامه مي آيد، چهار اشتباه عمده و بزرگي است كه حسابداران مرتكب آن مي شوند.


انتظار پیشرفت در یک شرکت


پیشرفت از تغییرات حاصل می شود. بنابراین شرکت که رئیس یا مدیر مالی دارد ممکن است سال ها نیاز به رئیس یا مدیر مالی نداشته باشد یا حتی مدیر عامل یک شرکت ممکن است هرگز علاقه ای نداشته باشد از کارمندان خود برای سمت رئیس یا مدیریت مالی استفاده کند. تجربه ثابت كرده اگر رئیس یا مدیر مالی یک شرکت بنا به هر دلیلی از آن شرکت برود، مدیریت شرکت، مدیر یا رئیس مالی را از بیرون شرکت استخدام می كند. پس یک حسابدار پس از گذراندن چهار شرکت خدماتی، بازرگانی، پیمانکاری و تولیدی برای مدیریت مالی هم باید شرکت را ترک کند.


حسابداران کوچک بدنبال شرکت های بزرگ


حسابداران زیادی اعم از مبتدی یا کم تجربه هستند که بدنبال شرکت های خیلی بزرگ برای کار می گردند که این موضوع یک اشتباه بزرگ کاری به شمار می رود. در یک شرکت بزرگ با توجه به چارت مالی و این که تمام کارکنان بخش حسابداری طبقه بندی شده اند، هر کارمند حسابداری یک وظیفه مشخص دارد و حسابدار کوچک فقط مشغول یک کار کوچک می شود مانند حسابدار بخش حقوق، حسابداری بخش هزینه و یا حسابداری بخش فروش که به این ترتیب حسابدار تنها در یک بخش حسابداری مسلط می شود و اجازه ورود به بخش های دیگر را ندارد و همچنین اجازه تغییر رویه حسابداری، اجازه ابتکار و خلاقیت و حتی اظهار نظر را ندارد یا حسابداران بزرگ آن جا را اداره می کنند. بنابراین حسابدار کوچک از واحدهای اقتصادی کوچک شروع می کند و وقتی وارد واحدهای بزرگ اقتصادی می شود که حسابدار بزرگی تحت عنوان رئیس یا مدیر مالی باشد که به این صورت بسیار پسندیده تر خواهد بود.


حسابرسی قبل از حسابداری


حسابداری اجرا کننده است. یعنی رویدادهای مالی را ثبت می کند و به نوعی مجری محسوب مي شود در حالی که حسابرس نظارت بر اسناد و مدارک حسابداری را انجام می دهد و بنابراین می توان گفت که حسابدار مجری و حسابرس ناظر است. حال با توجه به این که یک ناظر خوب بايد ابتدا مجری خوبی باشد که بتواند ایرادهای حسابدار را کشف کرده و در صورت لزوم راهکار ارائه كند، یک فرد چگونه می تواند به صورت حرفه ای از کار حسابداری ایراد بگیرد در حالی که قبلاً امور حسابداری را انجام نداده است؟!
کار حسابرسی به اندازه حسابداری زحمت ندارد چون قرار است به امور حسابداری سرکشی نماید. حسابرس مانند حسابدار پاسخگوی افراد مختلف نیست یعنی حسابدار باید پاسخگوی گزارشات مورد درخواست کارفرما، سهامداران، بانک ها و مؤسسات مالی و اعتباری، حسابرسان، سازمان امور مالیاتی کشور، سازمان تأمین اجتماعی و غیره باشد در حالی که حسابرس تنها گزارش نهایی را تهیه می کند. حسابرس مانند حسابدار از طرف افراد ذینفع تحت فشار نیست. حسابدار باید در تاریخ های مشخص فرم ها و اظهارنامه های قانونی را به طور دقیق و صحیح ارسال نماید و برای هر گزارشی تحت فشار خواهد بود که به طور دقیق و سریع ارائه كند ولی حسابرس تا هر زمانی که لازم باشد وقت برای حسابرسی صرف می کند و کسی هم نمی تواند براي عملیات حسابرسی او را تحت فشار قرار دهد. از مزایای دیگر حسابرسی می توان به درآمدهای بالا، تنوع کاری و انجام پروژه هایی در شهرها و شرکت های مختلف نیز اشاره کرد. با همه این مزایا حسابرس خوب کسی است که قبلاً امور حسابداری را به خوبی فرا گرفته باشد.


موی سپید و سن بالا نشانه مدیر و مشاور مالی


مسلما افراد مسن و کهنسال از تجربه بالا در زندگی برخوردارند ولی واقعيت اين است كه در رشته حسابداری سن و سال بالا لزوماً دلیل بر مهارت نیست و چه بسا حسابدارانی که دارای سن وسال بالا و سابقه طولانی هستند ولی تجربه ایشان در قبال سن شان بسیار کم است. بنابراین رسیدن به نقطه اوج حسابداری که مشاور مالی و مالیاتی است، نیاز به سن و سال بالا ندارد بلکه نیاز به تجربه بالا دارد و این تجربه فقط و فقط از دایره آموزش میسر می شود. یک حسابدار آگاه همیشه باید در حال یادگیری علوم جدید حسابداری، قوانین و بخشمانه ها باشد. با شرکت کردن در کلاس ها، همایش ها، سمینارها و با خواندن کتاب ها و مجلات و مطالب روز حسابداری و همچنین ارتباط با همکاران مجرب حسابداری از طریق سایت ها و تالارهای گفتمان تخصصی حسابداری به بالا بردن سطح علم خود کمک نماید. در رشته حسابداری انجمن هایی نظیر انجمن مدیران مالی حرفه ای ایران، انجمن حسابداران خبره ایران و انجمن حسابداری ایران وجود دارد که با عضویت در آن ها در طول خدمت و داشتن شرایط لازم نیز می توان از خدمات ایشان در جهت کسب اخبار جدید حسابداری کمک گرفت.
هنگامی که حسابدار به درجه علمی مناسبی دست پیدا کند و شرایط لازم را داشته باشد، می تواند با شرکت در امتحان سازمان امور مالیاتی کشور که سالیانه برگزار می شود و در صورت قبولی در امتحان و مصاحبه های آن به درجه حسابرسی مستقل (حسابرس معتمد دارایی) برسد همچنین با شرکت در امتحان دیگری از طرف وزارت دادگستری برای حسابداران به صورت سالانه برگزار می شود و در صورت داشتن شرایط لازم و قبولی در امتحان و مصاحبه های آن، به درجه کارشناس حسابدار دادگستری دست می یابد.
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)