ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

امروزه بسیاری از شرکت‌ های کوچک و متوسط با شرایط سختی در بازار مواجه شده اند. بحران اقتصادی، شرایط تحریم و بن‌بست‌های موجود، وضعیت مالی را در بسیاری از شرکت های کوچک و متوسط -به‌ویژه در صنایعی که تولیدکنندگان خارجی با هزینه تولید پایین به آن ورود می‌ کنند و تهدیدی برای حیات این شرکتها هستند- تضعیف کرده است. اگرچه شرکت ‌های کوچک و نوپا (همچون شرکت های دانش ‌بنیان در حوزه فناوری‌های نانو)، از فناوری ‌های پیشرو و ارزشمندی برخوردارند؛ اما اغلب این شرکت‌ها زیرساخت‌های تولید یا توان بازاریابی صحیح و یا کانال ‌های توزیع برای تبدیل این فناوری‌ها به یک کسب ‌و کار موفق و سودآور را ندارند. در این هنگام، شرکت‌ های کوچک و متوسط در تمایز بخشیدن به محصولات و یا تغییر مدل کسب ‌و کارشان با محدودیت‌ های متعددی مواجه می‌شوند که البته مهم ‌ترین مشکل این شرکتها، ناشی از محدودیت در منابع مالی و فنی است؛ درنتیجه این شرکت‌ها باید با شرکای بیرونی همکاری کنند تا بتوانند با موفقیت نوآوری و توسعه محصول انجام دهند، منابع درآمدی جدید به دست آورند و به موقعیت سودآوری در چشم انداز رقابتی برسند.
نوآوری باز الگویی است که با تأکید بر همکاری میان شرکت ‌ها و بهره‌ برداری مشترک آنها از منافع همکاری، ره‌یافت مناسبی برای چالش کنونی شرکت ‌های کوچک به شمار می‌آید. در این گفتار، ما به بیان این موضوع می‌پردازیم که شرکت‌های کوچک چگونه قادرند از دانش و منابع بیرونی برای توسعه محصولات و خدمات جدید استفاده کنند.
بررسی‌ های گسترده این موضوع را تأیید می ‌کند که اغلب شرکت ‌های کوچک و متوسط بیشتر از شرکتهای بزرگ با شرکای نوآوری بیرونی همکاری می‌ کنند. نتایج اخیر برنامه پایش نوآوری در جوامع در بلژیک نشان می‌دهد که به‌طور متوسط، شدت نوآوری باز در شرکت‌های کوچک و متوسط در مقایسه با شرکتهای بزرگ (با بیش از ۲۵۰ نفر کارکنان)، بسیار بالاتر است. این نتایج نشان می‌ دهد که نوآوری باز برای شرکتهای کوچکتر از اهمیت نسبی بیشتری برخوردار است.
بسیاری از شرکت ‌های کوچک (در صنایع هایتک) برای توسعه و تجاری‌سازی فناوری خود نیازمند همکاری با شرکت‌ های بزرگ هستند. شرکت ‌های کوچک نیازمند دارایی‌ های مکملی هستند که عمدتاً در شرکتهای بزرگ و جاافتاده وجود دارند. شرکت های بزرگ می‌ توانند بدون نیاز به سرمایه‌گذاری اولیه بالا، با بهره‌گیری از قابلیتهای خود از جمله مقیاس بزرگ تولید، برند و یا سامانه ‌های توزیع، فناوری‌های جدید را تجاری کنند.
در سال ‌های اخیر در ادبیات نوآوری به وابستگی شرکت ‌های کوچک و متوسط به شرکتهای بزرگ برای خلق ارزش از فناوری توجه شده است. به‌ عنوان ‌مثال، شرکت ‌های کوچک و متوسط، به ‌واسطه کمبود قدرت نفوذشان، به‌ ویژه در همکاری با شرکتهای بزرگ، توانایی محدودی در کسب سود از مالکیت فکری خود دارند. مثلاً در ایالات ‌متحده آمریکا، متوسط هزینه دادگاه برای هر یک از طرفین دعوی در مورد نقض قوانین ثبت اختراع، حداقل به ۵۰۰٬۰۰۰ دلار می‌رسد که این مبلغ برای شرکتهای بزرگ قابل‌توجه نیست. درحالی که شرکت ‌های کوچک و متوسط توان پرداخت چنین مبالغی را ندارند. علاوه بر هزینه های بالا و خطر محکومیت ‌های حقوقی، شرکت ‌های کوچک ‌تری که با شرکت ‌های بزرگ و جا افتاده همکاری میکنند، ممکن است به آنها وابسته شوند. سودآوری یک شرکت کوچک که لیسانس فناوری خود را به یک شرکت بزرگ واگذار كرده است، به تصمیمات و اقدامات استراتژیک شرکت بزرگ گره می خورد. این وابستگی استراتژیک باعث می‌ شود که شرکت‌ های کوچک آسیب‌ پذیر شوند.
شکل‌گیری نوآوری باز بین شرکت ‌های بزرگ و کوچک، تنها زمانی ثمربخش است که روابط بین آنها مبتنی بر اعتماد باشد و منافع متقابلی با خود به ارمغان آورد. خوشبختانه، همکاری های موفق شرکتهای بزرگ با شرکت‌های کوچک برای ارائه محصولات نوآورانه، روزبه‌روز در حال رشد است. علاوه بر این، فرصت های بسیار بیشتری برای همکاری بین شرکت ‌های بزرگ و کوچک وجود دارد. محرکهای اساسی برای این گرایش به سمت نوآوری باز، عبارتند از: کوتاه شدن چرخه عمر محصولات، افزایش رقابت های بین‌المللی و رشد روزافزون پیچیدگی ‌های فناوری. شرکت‌های بزرگ، به‌صورت فزاینده به هر دو منبع دانش درونی و بیرونی برای ایجاد کسب ‌و کار جدید، تکیه‌ دارند. حتی شرکت‌ های نیز به‌طور چشمگیری به فناوری و تخصص شرکای خارجی (عمدتاً شرکت‌های کوچک و متوسط هایتک) متکی شده‌ اند. دانشگاه‌ها، آزمایشگاه های تحقیقاتی، مجموعه های کارشناسی، کاربران پیشرو و کارگزاران دانش، تنها چند نمونه از منابع بالقوه خارجی هستند؛ شرکت های هایتک کوچک که معمولاً توسط صندوق‌ های سرمایه‌گذاری خطرپذیر (که در ایران هنوز رواج نیافته است) تأمین مالی می ‌شوند، یکی دیگر از منابع جذاب دانش خارجی برای شرکت ‌های بزرگ هستند. اکنون تعداد زیادی از شرکتهای بزرگ، پیوسته با این شرکت ‌های نوپا همکاری می‌ کنند و برای یافتن فناوری های موردنیاز خود، کسب ‌و کارهای جدیدی را با آنها ایجاد کرده‌اند؛ بنابراین، شرکت ‌های بزرگ از انگیزه های قوی برای شراکت با این شرکت های کوچک هایتک برخوردارند. علاوه بر اينها شركت هايي همانند پگاه سيستم هم وجود دارند كه به كمك شركت هاي تازه بنيان آمده اند و با درميان گذاشتن تجربيات خود با اين شركت ها و همچنين طراحي نرم افزارهاي حسابداری و مدیریتی ه كمك حسابداري شركت هاي تازه بنيان مي آيد، روند رشد را شتاب مي دهد.
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)